fbpx

Golfsæsonen er så småt ved at trappe ned, og derfor var det tid til klubbens generalforsamling og bestyrelsens beretning om det forgangne år og planer for næste sæson. Forsamlingen er også en tid til at hylde klubbens medlemmer og kåre årets golfer. Det er som altid svært at udpege en enkelt person til årets golfer når vores klub består af så mange fantastiske medlemmer, som dedikerer deres tid og energi som frivillige i vores fællesskab. Æren faldt i år til Jytte Pedersen, som mange af vores sommergæster nok kan genkende, da Jytte står vært til vores sommermatcher og tager rigtigt godt imod vores gæster. Det er dog alt det arbejde Jytte foretager for klubben bag kulisserne, der fortjener den ekstra hyldest. Altid hurtig til at tilbyde en hjælpende hånd til arrangementer og matcher og ikke mindst de mange mange kilo kartoffelsalat hun lavede til frikadellerne under vores sommeruge.

Til generalforsamlingen måtte vi desværre også sige farvel til vores Chefgreenkeeper Mads Werner. Klubben takker Mads for hans mange år som Chefgreenkeeper og for den flotte stand vores bane har stået i på grund af hans ekstraordinære dedikation for arbejdet. Vi ønsker ham held og lykke i hans nye udfordringer.

Print Friendly, PDF & Email
Categories: Sidste nyt